حفظ سلامت پروستات در آقایان

 نکته برای حفظ سلامت پروستات:

"چه چیزی بخورم تا بتوانم خطر ابتلا به سرطان پروستات را کمتر کنم؟" این یکی از سوالات متداولی است که مردانی که نگران سلامت پروستات هستند، از پزشکان می پرسند. بدون شک، بیشتر مردان به این امید به پزشک مراجعه می کنند که لیستی از خوراکی ها و موادغذایی را در تضمین سلامت پروستات و مقابله با این بیماری در اختیارشان قرار دهد. اگرچه برخی غذاها با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط دارد اما هنوز مفید و موثر بودن این موادغذایی ثابت نشده است.

هدف از داشتن یک الگوی سالم غذایی:

بجای تمرکز کردن بر مواد غذایی خاص و رجوع به متخصصان تغذیه و پزشکان، داشتن یک الگوی غذایی سالم بهتر و آسانتر از این تصورات است. دراینجا به توصیه برخی کارشناسان اشاره می کنیم:

 

پروستات را سالم نگه داریم

1-حداقل روزانه 5 وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید. از میوه هایی که به رنگ روشن و تیره هستند، استفاده کنید.
2-بجای نان سفید از نان سبوس دار استفاده کنید و پاستا و غلات را به رژیم غذاییتان اضافه کنید.
3-مصرف گوشت قرمز از جمله گوشت گاو، بره و بز، گوشت های فرآوری شده مثل هات داگ و سوسیس دودی را کمتر کنید. ماهی، مرغ بدون پوست، لوبیاها و تخم مرغ منبعی از پروتئین های سالم هستند.
4-چربی های سالم مثل روغن زیتون، مغزها(بادام و گردو) و آووکادو را انتخاب کنید. مصرف چربی های اشباع لبنیات و سایر محصولات حیوانی را کمتر کنید. از مصرف چربی های هیدروژناتی (چربی های ترانس) خودداری کنید که این نوع چربی ها بیشتر در فست فودها و غذاهای بسته بندی شده وجود دارد.
5- از مصرف نوشیدنی های شیرین مثل نوشابه های گازدار و آب میوه ها خودداری کنید و از شیرینی ها کمتر استفاده کنید.
6-مصرف نمک را کمتر کنید. با خواندن برچسب موادغذایی و مقایسه آنها، خوراکی های کم نمک را انتخاب کنید. مصرف غذاهای کنسروشده، فراوری شده و فریزشده را کمتر کنید. 
7-مراقب سایز وعده های غذاییتان باشید. غذا را به آرامی بجویید و وقتی سیر شدید، از خوردن دست بردارید. 

فعالیت و تحرک:

 

پروستات

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، باید فعالیت و تحرک داشته باشید. ورزش منظم، خطر ابتلا به برخی امراض و بیماری ها از جمله بیماری قلبی، سکته و انواع سرطان را کمتر می کند. اگرچه برخی مطالعات مستقیما تاثیر ورزش را بر سلامت پروستات مورد ارزیابی قرار دادند.

اما همین مطالعات به این نتیجه رسیدند که ورزش کردن بسیار سودمند و مفید است. به عنوان مثال:
با توجه به نتایج 30 هزار پرسشنامه ای که در مطالعه پیگیرانه متخصصان سلامت گرداوری شد، محققان به رابطه معکوس بین فعالیت بدنی و علایم BPH دست یافتند. به بیان ساده تر، مردانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، کمتر از BPH رنج می برند. حتی فعالیت بدنی کم تا متوسط و شدید مثل پیاده روی منظم با گام های متوسط، مزیت هایی را بهمراه دارد.
محققان با استفاده از داده های مطالعه پیگیرانه متخصصان سلامت، رابطه بین اختلال نعوظ (ED) و ورزش را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند مردانی که یک ساعت و نیم می دوند یا 3 ساعت در هفته را به کارهای شدید خارج از منزل می پردازند، در مقایسه با مردانی که اصلا ورزش نمی کنند، 20درصد کمتر دچار ED می شوند. بنابراین هرچه فعالیت بدنی بیشتر باشد، مزیت های آن نیز بیشتر است. صرفنظر از میزان ورزش، مردانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند، بیشتر از سایر مردان با BMI نرمال در معرض خطر ED هستند.
محققان ایتالیایی، 231 مرد فاقد تحرک مبتلا به پروستات مزمن را به طور تصادفی به دو دسته تقسیم کردند: یک دسته در برنامه ورزش هوازی که شامل پیاده روی بود، شرکت کردند و دسته دوم در ورزش غیرهوازی که شامل بالا بردن پا، نشستن و حرکات کششی بود، به مدت 18 هفته شرکت کردند. در پایان آزمون، هردو گروه احساس بهتری داشتند اما گروه ورزش هوازی ناراحتی، اضطراب و افسردگی کمتر داشته و بهبود کیفیت زندگی را تجربه کرد.

برای مطالعه بیشتر>>>>>>>اینجا را کلیک کنید.

افزودن دیدگاه جدید