رشد نوزاد در 4 ماهگی

در 4 ماهگی، نوزاد هماهنگی اعضای بدنش را می آموزد. او کنترل بیشتری بر کارهایش دارد. حس بینایی، شنیداری و لامسه او بسیار رشد کرده و بتدریج به اطراف حرکت می کند. او می تواند ارتباط بهتری برقرار کند و کمتر گریه می کند.
در 4 ماهگی، وزن نوزاد حدودا 0.45 تا 0.56 کیلوگرم افزایش می یابد. استخوان ها رشد سریعتری داشته و بلندتر و کشیده تر می شوند.
همزمان با رشد جسمی، نوزاد 4 ماهه تجارب بیشتری از دنیای پیرامون می آموزد. او بتدریج به غذاهای جامد علاقه پیدا می کند و برای جویدن خوراکی ها آماده می شود.  
در 4 ماهگی، دور بعدی واکسن ها همانند دور اول یعنی دو واکسن تزریقی و خوراکی روتاویروس تکرار می شود.

نوزاد 4 ماهه چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

 بینایی نوزاد بهتر می شود و او از طریق حواس دیداری، شنیداری، لامسه و چشایی با اشیا و اطراف ارتباط برقرار می کند. او اشیا را با انگشتان بر می دارد و سعی می کند آنها را در دست گرفته و سپس به دهان بگذارد. این موضوع بسیار طبیعی است و نوزاد، مهارت های جدیدی مثل در دهان گذاشتن و خوردن غذاهای جامد را می آموزد. فقط مراقب باشید که او هرچیزی را در دهان نگذارد که این باعث خفگی او می شود.  
از 4 ماهگی، مهارت های فیزیکی نوزاد بتدریج رشد می کند. او فورا روی زمین می غلتد، می نشیند و حتی در ماه های بعدی روی دست و پا می خزد یا سینه خیز می رود.
اکنون می توانید با نوزاد بازی کنید و خودتان را با او سرگرم کنید. می توانید به چشمان یکدیگر نگاه کنید، به یکدیگر لبخند بزنید، بخندید و یا حرف بزنید. تا 4 ماهگی، بیشتر نوزادان می توانند بخندند و شادی یا هیجان خود را نشان دهند. آنها هیجان زده و ذوق زده می شوند و سعی می کنند صدای اشیا را تکرار کنند و جیغ بزنند. آنها حتی مامان یا بابا می گویند اما هیجان زده نمی شوند-احتمالا هنوز ارتباط بین این لغات و شما را نمی دانند.
نوزادان در 4 ماهگی دوست دارند خودشان را در آینه نگاه کنند و حتی به عکس خودشان در آینه لبخند می زنند و با او حرف می زنند. آنها هیجاناتی مثل خشم و خستگی را نشان می دهند و ممکن است بجای گریه کردن، بهانه گیری کنند. شما بتدریج نشانه های گرسنگی یا خستگی نوزاد را می آموزید و می توانید به آنها پاسخ دهید.

کمک به رشد نوزاد 4 ماهه:

حرف زدن و لالایی خواندن به نوزاد در یادگیری زبان و ارتباطات کمک می کند. در ارتباط با نوزاد از لحن های مختلف استفاده کنید و در قصه گفتن برای نوزاد از حالات مختلف چهره استفاده نمایید.
نوزاد لالایی، کتاب خواندن، بازی با اسباب بازی و گوش دادن به صدای شما را دوست دارد. از این روش ها در یک برنامه روتین استفاده کنید و هر روز آنها را انجام دهید. این کار به نوزاد احساس ایمنی و امنیت می دهد.
بهتر است خانه را برای حرکت نوزاد به اطراف مهیا کنید چون آن لحظه خیلی زود فرا می رسد.

علایم اختلال رشد:

همه نوزادان رشد متفاوتی دارند. اگر در نوزاد 4 ماهه با موارد زیر مواجه شدید، به پزشک یا متخصص اطفال رجوع کنید:
•    به نظر می رسد که نوزاد علاقه ای به اشیا و پیرامون خود ندارد
•    به نظر می رسد که نوزاد، شما را نمی شناسد
•    نوزاد، هیچ صدایی را تولید نمی کند
•    نوزاد، انگشتانش را باز نمی کند
•    نوزاد، پاهایش را تکان نمی دهد و یا اکثر اوقات پاهای او خمیده هستند
•    نوزاد، شی را با چشمانش دنبال نمی کند و به آن نگاه نمی کند
•    وقتی شما او را صدا می کنید یا با او حرف می زنید، او به سمت شما نمی چرخد و یا با صدای بلند از جا نمی پرد
•    او اکثر اوقات بی قراری می کند

ما را در مقالات بعدی دنبال کنید تا با فرایند رشد کود و نیاز های تغذیه ای آشنا شوید.

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

افزودن دیدگاه جدید