فواید مصرف روی برای سلامت بدن

روی یک عنصر کمیاب است که برای سلامت سیستم ایمنی ضروری می باشد و کمبود یا فقدان آن، فرد را نسبت به بیماری ها و امراض آسیب پذیر می کند.
روی، عنصری است که کارکردهای زیادی در بدن دارد و به تحریک فعالیت حداقل 100 آنزیم مختلف کمک می کند. تنها مصرف کمی از روی برای بهره گیری از فواید و مزیت های آن ضروری است.
**امروزه دوز مجاز روی یا زینک برای زنان 8 میلی گرم و برای مردان 11 میلی گرم است.
این عنصر به طور طبیعی در بیشتر غذاها و خوراکی ها یافت می شود اما به صورت مکمل غذایی نیز در دسترس افراد می باشد.

 

حقایقی در مورد روی:

دراینجا به برخی نکات کلیدی اشاره می کنیم.

  •     عنصر روی، یکی از مواد مغذی مهم محسوب می شود.
  •     کمبود زینک در صورتی اتفاق  می دهد که مصرف این عنصر از طریق رژیم غذایی یا مکمل بقدر کافی نباشد
  •     کمبود زینک در کودکان منجر به نقص رشد و خطر ابتلا به عفونت می شود
  •     در طول بارداری و شیردهی، زنان ممکن است نیاز بیشتری به زینک داشته باشند.  

فواید و مزیت ها:
عنصر روی برای سلامت سیستم ایمنی حیاتی بوده و این عنصر بدرستی می تواند DNA را بسازد، رشد و سلامت کودک را تقویت کند و موجب ترمیم زخم ها و جراحات شود.
 

در زیر به برخی از فواید و مزیت های این عنصر اشاره می کنیم:

1-روی و تنظیم کارکرد سیستم ایمنی
طبق ژورنال ایمونولوژی اروپا، بدن انسان برای فعال کردن لنفوسیت های T (سلول های T) نیاز به عنصر زینک دارد.
سلول های T به دو روش به بدن کمک می کند:

الف-کنترل و تنظیم پاسخ های ایمنی
ب-حمله به سلول های بیمار یا سرطانی

کمبود روی می تواند به شدت به کارکرد سیستم ایمنی آسیب بزند.
طبق مطالعه ای که در ژورنال تغذیه بالینی امریکا منتشر شد، اشخاص دچار کمبود روی بیشتر به انواع پاتوژن ها آسیب پذیر هستند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به پاتوژن ها می باشند.

2-روی برای درمان اسهال
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، اسهال هرساله جان 1.6 میلیون کودک زیر 5 سال را می گیرد. قرص روی (زینک) می تواند به کاهش اسهال کمک کند.
مطالعه PLOS medicine با حمایت از کمپین سلامت و بهداشت عمومی برای افزایش مصرف زینک در بین کودکان بنگلادشی که مبتلا به اسهال بودند، ثابت کرد که مصرف قرص زینک در یک دوره 10 روزه برای درمان اسهال اثربخش بوده و می تواند به پیشگیری از اسهال کمک کند.

3-اثرات روی (زینک) بر یادگیری و حافظه
پژوهشی که در دانشگاه تورنتو انجام شد و در ژورنال "نورون" منتشر شد، نشان داد که  زینک نقش مهمی در تنظیم ارتباط نورون ها با یکدیگر دارد و بر شکل گیری حافظه و یادگیری تاثیر می گذارد.

4-روی (زینک) برای درمان سرماخوردگی
طبق نتایج یک مطالعه که در ژورنال open respiratory medicine منتشر شد، قرص زینک مدت و دوره سرماخوردگی معمولی را تا 40 درصد کوتاهتر می کند.
به علاوه نتیجه مقاله Cochrane نشان داد که مصرف قرص زیر زبانی یا شربت زینک  با شروع علایم سرماخوردگی طی 24 ساعت در کاهش مدت و شدت آن در افراد سالم مفید و موثر است.

5-نقش روی (زینک) در ترمیم زخم ها
روی (زینک) نقش بسزایی در محافظت از پوست و ساختار آن دارد. بیمارانی که اغلب دچار زخم یا جراحت مزمن می شوند، مبتلا به کمبود زینک هستند و سطح سرم زینک آنها نسبت به سایر افراد کمتر است. از این عنصر غالبا در کرم ها برای درمان راش پوستی یا سایر حساسیت های پوستی استفاده می شود.
یک مطالعه در سوئد که زینک را در ترمیم زخم مورد آنالیز قرار داد، به این نتیجه رسید که مصرف زینک به صورت موضعی می تواند موجب ترمیم زخم بوسیله ترمیم لایه ی سطحی پوستی، کاهش التهاب و رشد باکتری شود. وقتی از عنصر زینک در ترمیم زخم ها استفاده می شود، این عنصر نه تنها می تواند کمبود زینک را به صورت موضعی برطرف کند بلکه می تواند به صورت دارو نیز عمل نماید.
به هرحال نتیجه پژوهش ها در رابطه با مصرف سولفات زینک در بیماران مبتلا به زخم مزمن و تاثیر آن بر بهبود زخم ضد و نقیض می باشد.

6-روی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مرتبط با سن
نتیجه تحقیقات در دانشگاه ایالت اورگان نشان داد که بهبود سطح روی (زینک) از طریق مصرف مواد غذایی و مکمل می تواند خطر ابتلا به بیماری های التهابی را کاهش دهد. در طول دهه ها مشخص شده است که عنصر زینک نقش قابل توجهی در کارکرد سیستم ایمنی دارد و کمبود آن با افزایش التهاب در بیماری های مزمن و بروز کردن پروسه های التهابی جدید ارتباط دارد.

7-روی برای پیشگیری از AMDاز بین رفتن
طبق مطالعه ای که در آرشیو افتالومالوژی منتشر شد، زینک از صدمه و آسیب به سلول های شبکیه جلوگیری کرده و روند رو به جلو AMD و از دست دادن بینایی را به تاخیر می اندازد.

8-روی و باروری
بسیاری از مطالعات و کارآزمایی ها به رابطه بین کمبود زینک با کاهش کیفیت اسپرم اشاره کرده اند. به عنوان مثال یکی از مطالعات در نیدرلند نشان داد که تعداد اسپرم در آزمودنی ها بعد از مصرف مکمل سولفات روی و فولیک اسید افزایش یافت. محققان در مطالعه دیگر به این نتیجه رسیدند که کاهش جذب روی می تواند عامل خطر برای کاهش کیفیت اسپرم و ناباروری مردان باشد.  

9-سایر فواید و مزیت های روی
زینک  می تواند برای درمان موارد زیر موثر باشد:

  • آکنه (یکی از مطالعات منتشر شده در ژورنال JAMA نشان داد که سولفات روی می تواند برای درمان آکنه مفید باشد)
  • اختلال بیش فعالی ناشی از کمبود توجه (ADHD)
  • استئوپورز
  • پیشگیری و درمان ذات الریه

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>>اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

سلام عالی بود سلامت باشید

افزودن دیدگاه جدید