ریزش مو بعد از ابتلا به کرونا

هم اکنون در اواسط پاندمی ناشی از کروناویروس جدید یعنی SARS-CoV-2 هستیم. این ویروس باعث بروز بیماری کووید19 شده است. افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا می شوند، علایم متنوعی را نشان می دهند. ریزش مو در افرادی که از کووید19 بهبود یافته اند، گزارش شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کشور امریکا (CDC) ریزش مو را از اثرات احتمالی بلندمدت کووید19 می داند که هم اکنون تحت تحقیق و مطالعه می باشد.

آیا  کرونا می تواند منجر به ریزش مو و دیگر علایم شود یا خیر؟

بیشتر گزارشات از ریزش مو بعد از ابتلا به بیماری کووید19 در مطالعات موردی دیده شده است. به همین دلیل مشخص نیست که درصد شیوع ریزش مو در جمعیت های بزرگتر بیماران کووید19 چقدر است.
یک مطالعه در ماه نوامبر سال 2020، علایم بعدی کووید 19 را در گروه کوچکی با 63 نفر شرکت کننده مورد تحقیق قرار داد که نتیجه نشان داد از بین 58 نفر که در فرایند آنالیز شرکت کردند، 14 نفر (معادل 1/24درصد) دچار ریزش مو بودند.
در این مطالعه، متوسط زمان از شروع علایم کووید19 تا ریزش مو حدود 58 روز بود.
از بین 14 نفر، ریزش مو در 5 نفر برطرف شد. با این حال 9 نفر دیگر در زمانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند، هنوز دچار ریزش مو بودند.  

کرونا و ریزش مو

ریزش مو بعد از ابتلا به کووید19 با شرایطی بنام telogen effluvium (TE) تطابق دارد. افراد دچار TE ریزش مو را به طور ناگهانی تجربه می کنند. هنگام شانه کردن یا دوش گرفتن، مو معمولا به صورت دسته های بزرگ می ریزد.  
اکثر افرادی که دچار TE هستند، 2 تا 3 ماه بعد از درگیری با یک عامل خاص ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند. ریزش مو معمولا کمتر از نصف پوست سر را در بر می گیرد و به مدت 6 تا 9 ماه طول می کشد. بعد از این دوره، اکثر افراد متوجه می شوند که موی ریخته شده، درحال رشد مجدد است.
چگونه ریزش مو با کووید19 ارتباط دارد؟ یکی عوامل احتمالی برای تحریک ریزش مو در افراد درگیر با TE، بروز یک بیماری حاد به همراه تب است و افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا شده اند، غالبا تب را به عنوان یکی از علایم بیماری تجربه می کنند.
یک عامل دیگر استرس است. مطمئنا تجربه یک بیماری مثل کووید19 می تواند باعث تنش فیزیکی و روانی شود. درواقع TE در برخی افراد بدلیل استرس های حاصل از قرنطینه مشاهده شده است.

hair.jpg

مکانیسم TE چگونه است؟

مو دارای فازهای مختلف رشد است. TE زمانی اتفاق می افتد که عامل استرس زا باعث شود رشد مقدار زیادی از مو متوقف شود و این حالت ورود مو به فاز استراحت یا telogen است.
در فاز telogen، مو برای 2 تا 3 ماه استراحت می کند و سپس ریزش مو اتفاق می افتد تا رشد موهای جدید آغاز شود. به همین دلیل است که ریزش مو ناشی از TE مدتی بعد از یک رویداد مثل بیماری یا یک دوره استرس زا اتفاق می افتد.   

ریزش مو چیست؟

همه ما به طور طبیعی و روزانه، موها را از دست می دهیم. در واقع از دست دادن 50 تا 100 نخ مو در روز برای هر فرد امری طبیعی و معمول است.
با این حال گاهی اوقات موهایی که از دست داده ایم، با موی جدید جایگزین نمی شوند که این منجر به کم شدن مو و تاسی سر می شود. به این حالت، ریزش مو گفته می شود.
اغلب ما تصور می کنیم که ریزش مو فقط مربوط به سر است. با این حال ریزش مو می تواند در سایر نقاط بدن نیز رخ دهد.
اصطلاح پزشکی برای ریزش مو، آلوپسی می باشد.

آیا ریزش مو با حالت شدید بیماری کووید19 ارتباط دارد؟

ریزش مو ممکن است با حالت شدید بیماری کووید19 ارتباط داشته باشد. با این حال درستی این موضوع و مکانیسم بیولوژیکی آن مشخص نیست.
در یک مطالعه در ماه می 2020، 175 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند، مورد تحقیق قرار گرفتند. محققان مشاهده کردند که تعداد زیادی از بیماران (67درصد) دچار آلوپسی اندورژنیک شده اند. البته لازم به ذکر است که گروه کنترل در این مطالعه وجود نداشت.  
یک مطالعه در ماه جولای 2020، الگوی طاسی سر را در 336 مرد مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند و 1605 نفر از مردانی که بدون کووید19 در بیمارستان بستری شده بودند را مورد مقایسه قرار داد. یافته ها نشان داد مردانی که طاسی سر قابل توجهی داشتند، تست کووید19 شان مثبت بوده است.
در یک مطالعه جمعیتی در نوامبر 2020، 43 هزار و 565 نفر از افراد برای ریزش مو، بیماری های مختلف و کووید19 و پیامدهای آن پایش شدند. یافته ها نشان داد که ریزش مو رابطه مستقلی با حالت شدیدتر بیماری کووید19 دارد.
لازم است به یاداوری است که تحقیق در این زمینه، اندک است. بنابراین لازم است برای تعیین نحوه ارتباط ریزش مو با خطر بیماری کووید19 تحقیقات بیشتری انجام شود.

منبع: healthline
تنظیم: زهرا محبی

افزودن دیدگاه جدید