چرا به کلسیم نیاز داریم؟

بدن برای آنکه روند طبیعی رشد را طی کند به جذب کلسیم ( Calcium) نیاز دارد و این ماده معدنی به طرق مختلف بر بدن تاثیرگذار است.

در ادامه مطلب اطلاعات بیشتر و حقایق مهمی در مورد این ماده معدنی حیاتی و دوز مورد نیاز روزانه آن برای حفظ سلامت بدن پرداخته که به شرح زیر است:
- بدن نمی‌تواند کلسیم تولید کند. بدن انسان برای انجام بسیاری از عملکردهای حیاتی خود به Calcium نیاز دارد. این ماده معدنی نقش مهمی در انتقال پیام‌های عصبی و همچنین تنظیم فشارخون بازی می‌کند. همچنین نقش مهمی برای حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها است. در حقیقت می‌توان استخوان‌ها را محل ذخیره کلسیم به حساب آورد که در صورت عدم وجود میزان کافی آن در رژیم غذایی، بدن مجبور می‌شود نیاز خود را از استخوان‌هایش تامین کند. لازم است افراد در رژیم‌های غذایی روزانه از خوراکی‌های حاوی کلسیم یا در صورت نیاز طبق تجویز پزشک از مکمل‌های آن مصرف کنند. از جمله مواد خوراکی حاوی میزان بالای این عنصر هستند، می‌توان به محصولات لبنی، سبزیجاتی همچون کلم پیچ و بروکلی و ماهی‌های استخوان‌دار اشاره کرد.
- بدن ما از کلسیم برای انجام بسیاری از عملکردها و فعالیت‌های حیاتی خود استفاده می‌کند. طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا زنان می‌توانند برای کاهش شدت علائم مربوط به پیش از قاعدگی از Calcium مصرف کنند. همچنین انجمن تغذیه انگلیس اعلام کرده است Calciumمی‌تواند به تنظیم فشارخون کمک کند که در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مهم است. هر چند نقش آن در عملکرد کلیه‌ها مستلزم انجام مطالعات بیشتر است. 

چقدر کلسیم نیاز داریم؟

بدن روزانه به میزان مشخصی کلسیم نیاز دارد. توصیه می‌شود که افراد بزرگسال روزانه به مصرف 1000 میلی گرم Calcium نیاز دارند. همچنین مصرف آن برای زنان بالای 50 سال 1200 میلی گرم در روز توصیه می‌شود.
اگر به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنید گرفتار پوکی‌استخوان و بیماری‌های دیگر خواهید شد. مصرف میزان پایینی از Calcium موجب می‌شود تراکم استخوان‌ها کاهش یابد و در نتیجه احتمال شکستگی‌های ناشی از بیماری پوکی استخوان تشدید شود. پوکی‌استخوان به طور خاص در زنان مسن شایع است و به همین دلیل لازم است نسبت به مردان Calcium بیشتری مصرف کنند.

در صورتی که میزان کلسیم مورد نیاز بدن از مصرف مواد خوراکی حاوی آن تامین نشود مصرف مکمل آن یک گزینه مناسب به حساب می‌آید. کربنات یا سیترات Calcium دو نوع توصیه شده مکمل‌های کلسیم موجود در بازار هستند.
بدن برای جذب Calcium به ویتامین D نیاز دارد. یک نکته مهم در موردCalcium این است که بدن برای جذب آن نیاز به مصرف ویتامین D دارد. می‌توان مقدار قابل توجهی از خوراکی‌های حاوی Calcium مصرف کرد اما در صورتی که سطح ویتامین D در بدن کافی نباشد نمی‌توان از فوائد آن بهره برد.
کلسیم یک ماده مغذی و ضروری برای حفظ سلامت بدن است که همچون دیگر مواد معدنی و مغذی باید در مصرف آن کنترل دقیقی انجام شود و در مصرف آن افراط یا تفریط نشود.
 برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>> اینجا را کلیک کنید.

افزودن دیدگاه جدید