انواع مختلف کم خونی

در این مقاله با انواع مختلف آنمی آشنا می شویم. آنمی و یا کم خونی دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها به دلیل کمبود و یا اختلال در یک بخش ایجاد می شود.

آنمی کشنده (آنمی پرنیشیوز)
آنمی کشنده زمانی رخ می دهد که فرد از فاکتور داخلیIF محروم باشد که این فاکتور باعث جذب ویتامین B12 می شود. بدن بدون ویتامین B12 نمی تواند گلبول های قرمز سالمی را داشته باشد. سایر آنمی های ناشی از فقر ویتامین های B مثل ویتامین B9 (فولیک اسید) غالبا جزو آنمی های کشنده بشمار می روند. آنمی کشنده با سایر بیماری ها ارتباط دارد مثل آنمی ناشی از کمبود فولیک اسید و آنمی ناشی از بیماری آدیسون حتی اگر هیچ کمبودی در فاکتور درونی وجود نداشته باشد.
 

12026_2016_8841_Fig1_HTML.png

آنمی همولیتیک:
این نوع آنمی می تواند ناشی از بیماری های توارثی یا اکتسابی باشد که باعث می شوند بدن، گلبول های قرمز بدشکلی را بسازد که این گلبول ها به سرعت از بین می روند (بیماری اکتسابی، بیماری است که از بدو تولد بوجود نمی آید). اگر آنمی همولیتیک ژنتیکی نباشد، می تواند ناشی از مواد مضر یا واکنش به برخی داروها باشد.

HemolyticAnemia-346367561-540px.png

کم خونی داسی شکل:
این نوع آنمی ژنتیکی زمانی رخ می دهد که شکل گلبول های قرمز خون ناقص باشد. گلبول های قرمز در این نوع آنمی، داسی شکل هستند که می توانند عروق خون را مسدود کنند و باعث آسیب شوند. در این نوع آنمی، هموگلوبین بدرستی کار نمی کند. این نوع آنمی غالبا در امریکایی های تابع افریقا یافت می شوند.

scd.jpg

آنمی Diamond-blackfan:
این نوع آنمی یک اختلال خونی نادر است که می تواند توارثی یا اکتسابی باشد. در این نوع آنمی، مغز استخوان نمی تواند بقدر کافی گلبول های قرمز بسازد. این نوع آنمی تقریبا در 90 درصد افراد در یک سالگی تشخیص داده می شود.

diamond-blackfan-anemia.jpg

آنمی آپلاستیک:
این نوع آنمی ناشی از صدمه به مغز استخوان است که در اثر آن، مغز استخوان قادر به ساختن گلبول های قرمز نیست. این نوع آنمی می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. نام دیگر آنمی آپلاستیک، آپلازیای مغز استخوان می باشد. برخی افراد، این بیماری را سرطان تصور می کنند که اینگونه نیست.
برخی افراد، این بیماری را آنمی میلودیسپلاستیک نامگذاری می کنند. با این حال سندروم میلودیسپلاستیک (MDS) نوعی سرطان بوده که در نتیجه سلول های ناسالم در مغز استخوان بوجود می آید.

aplasticanemia02.png

آنمی فانکونی:
این نوع آنمی نادر و ژنتیکی می باشد و زمانی رخ می دهد که مغز استخوان نتواند بقدر کافی گلبول های قرمز خون را بسازد. علایم فیزیکی این بیماری شامل غیرطبیعی بودن ساختار استخوان و رنگ پوست می باشد. حدود 50 درصد از افراد در سن 10 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

fanconi-anemia.jpg

آنمی مدیترانه ای:
این بیماری به آنمی کولی (Cooley) معروف می باشد و با بتا-تالاسمی ماژور شناخته می شود. تالاسمی یک بیماری توارثی است که در آن، بدن نمی تواند مقدار مناسبی از هموگلوبین را بسازد. علاوه بر اینکه گلبول های قرمز خون بقدر کافی ساخته نمی شوند، این گلبول ها زنده نمی مانند تا مادامی که این بیماری در افراد درمان و برطرف شود.

unnamed.jpg

آنمی ناشی از رژیم گیاهخواری:
این اصطلاح به افرادی اشاره دارد که گیاهخوار هستند و از رژیم غذایی گیاهی تبعیت می کنند و در بدست آوردن و جذب آهن با مشکلاتی مواجه هستند زیرا گیاهخواران گوشت قرمز، مرغ یا غذاهای دریایی مصرف نمی کنند. با این حال یک برنامه غذایی دقیق می تواند این مشکل را برطرف کند. روش های زیادی برای بدست آوردن و جذب آهن از طریق رژیم غذایی گیاهی وجود دارد.
پزشک یا مراقبین سلامت ممکن است از اصطلاحات آنمی که مربوط به اندازه گلبول های قرمز خون است، استفاده کنند. این اصطلاحات شامل آنمی ماکروسیت (گلبول های بزرگتر از حد طبیعی) یا آنمی میکروسیت (گلبول های کوچکتر از حد طبیعی) می باشند.   
     
تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

افزودن دیدگاه جدید