سرخی گونه ها از آهن است

سرخی گونه ها از آهن است
یکی از موارد کاربرد ضرب المثل " رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون" دقیقا همین جاست. افراد دچار کمبود " آهن" رنگ رخسار ندارند. دلیل آن هم کم خونی است. بنابراین آهن هم یکی از نیازهای ضروری بدن است که بدون آن چرخ گلبول های قرمز خون لنگ است.
گلبول های قرمز خون، نیازمند آهن هستند چون با وجود آن، انتقال اکسیژن به بافت ها انجام می شود. دوسوم از آهن موجود در بدن مستقیما به مصرف گلبول های قرمز می رسد. کمبود آهن مورد نیاز گلبول های قرمز زمینه ساز ابتلا به بیماری "کم خونی ناشی از فقر آهن" یا " آنمی" است. کم خونی عوارضی مانند ضعف عمومی، رنگ پریدگی، عصبانیت و پرخاشگری، بی حوصلگی، احساس خستگی زودرس و... را به دنبال دارد. از دیگر نشانه های کم خونی ناشی از فقر آهن می توان به تپش قلب، سرد بودن دست ها و پاها به ویژه نوک انگشتان، قاشقی شدن ناخن ها، ریزش مو، خشک شدن زبان و... اشاره کرد. 

آهن

از طبیعت

مصرف مواد غذایی مختلف می تواند نیاز روزانه به آهن را تامین کند. از مهم ترین منابع آن در مواد غذایی می توان به  جگر، پسته، اسفناج و اغلب سبزی های پهن برگ، تخم مرغ، غلات و حبوبات، گوشت قرمز، ماهی و گوشت پرندگانی که رنگ تیره دارند اشاره کرد. مصرف میزان متعادل و متنوعی از این خوراکی ها می تواند نیاز بدن به آهن را تا حد زیادی تامین کند.

این افراد نیاز دارند

برخی افراد بیش از دیگران به آهن یا آیرون نیاز دارند. بنابراین علاوه بر دریافت آن از طریق مواد غذایی، با مشورت متخصص، نباید مصرف مکمل های حاوی آیرون را نیز فراموش کنند.
زنان در سه دوره بارداری: زنان در دوره پیش از بارداری، در طول دوره بارداری و پس از آن یعنی در زمانی که به فرزندشان شیر می دهند، باید از مکمل آیرون با تجویز متخصص استفاده کنند.
دختران در دوران بلوغ: با شروع دوره عادت ماهیانه، لازم است مصرف قرص آیرون نیز آغاز شود که مقدار مصرف باید توسط متخصص تعیین شود.
افراد دچار کم خونی: این افراد نیز باید با دوز مشخص، آیرون دریافت کنند.
گروه های خاص:برخی افراد به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها نیازمند مصرف مکمل آیرون هستند.
در صورتی که نیاز بدن با مصرف مواد غذایی حاوی آیرون، مرتفع نشود، مصرف مکمل های  آیرون یا مصرف قرص آن ضروری است.

نکته یک: حداکثر میزان نیاز روزانه به آیرون در شرایط معمولی در زنان بین 19 تا 50 سالگی است.
نکته دو: در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن، کمبود آن باید با مصرف مکمل و با تجویز متخصص تغذیه باشد.
نکته سه: پیش از دوران بارداری، در دوران بارداری و شیردهی میزان نیاز روزانه آیرون باید توسط متخصص تغذیه تعیین شود.

 برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>> اینجا را کلیک کنید.
 

افزودن دیدگاه جدید